Powitanie

Witaj na moim blogu☼ Skoro już tu jesteś, pewnie interesujesz się zdrowym odżywianiem. Chętnie podzielę się z Tobą moją pasją i wiedzą. Nie znajdziesz tu przepisów z użyciem białej mąki ani białego cukru, ale z pewnością znajdziesz dużo smaczniejszych i lepszych pomysłów na zdrowe życie ☼ Zapraszam do czytania i komentowania moich wpisów oraz oglądania filmów. Mam nadzieję, że miło spędzisz czas:-) Ściskam Cię serdecznie, Sylwia

poniedziałek, 28 listopada 2016

Fasola biała z kapustą - zdrowy, wegański obiad!

Zapraszam Was dzisiaj na jeden z moich ulubionych, zimowych obiadów. Będzie to biała fasola z kapustą - danie, które znam od dzieciństwa. Moja babcia gotowała je prawie codziennie, z dodatkiem mięsa, do ziemniaków. Moja wersja jest wegańska i zaskakująco podobna do wersji mojej babci. Niepotrzebne są tu naprawdę inne dodatki, danie to smakuje genialnie! Najlepiej następnego dnia, gdy trochę poleży i smaki kapusty i fasoli się "przegryzą":-))) Dodam jeszcze, że moja babcia ma już prawie 90 lat i zastanawiam się często co jest sekretem jej długowieczności. Mam kilka pomysłów, ale jednym z nich jest właśnie to danie, które gościło na co dzień w kuchni mojej babci:-)
Zapraszam na filmik:
 
 
Składniki:
  • 1 szklanka białej fasoli (suchej)
  • 1 duża lub dwie małe cebule
  • pół główki białej kapusty
  • kilka łyżek kapusty kiszonej
  • po kilka ziarenek pieprzu czarnego, ziela angielskiego i jałowca, kilka listków laurowych, majeranek, sól, suszona kolendra, suszona papryka - przyprawy i zioła według uznania, po pół łyżeczki
Fasolę płuczemy i zalewamy wodą, odstawiamy na kilkanaście godzin. Odlewamy wodę, wlewamy świeżą i gotujemy około godziny do miękkości.
 
Cebulę drobno siekamy i podsmażamy na łyżce oleju kokosowego. Dodajemy drobno pokrojoną kapustę, podlewamy kilkoma łyżkami wody z fasoli, dodajemy ziele angielskie i listki laurowe i gotujemy na małym ogniu 15-20 minut. Następnie dodajemy ugotowaną fasolę i trochę wody, w której się gotowała. Ilość tej wody zależy od konsystencji, jaką chcemy uzyskać. Ja najczęściej dodaję 2-3 łyżki wazowe i danie to traktuję jako pełny obiad, dodając do niego pieczone warzywa, sałatę lub surówki. Czasami jednak robię z tego zupę:-) Wówczas dodaję do fasoli i wody kapustę z cebulą.
Po zdjęciu z ognia danie fasolowe doprawiamy ulubionymi przyprawami. Majeranek się tu sprawdza wspaniale! Dodajemy też kilka łyżek kapusty kiszonej. Już nie gotujemy!
Najlepiej, jeśli dacie tej potrawie kilka godzin. Będzie naprawdę przepyszna:-)
Smacznego!