Powitanie

Witaj na moim blogu☼ Skoro już tu jesteś, pewnie interesujesz się zdrowym odżywianiem. Chętnie podzielę się z Tobą moją pasją i wiedzą. Nie znajdziesz tu przepisów z użyciem białej mąki ani białego cukru, ale z pewnością znajdziesz dużo smaczniejszych i lepszych pomysłów na zdrowe życie ☼ Zapraszam do czytania i komentowania moich wpisów oraz oglądania filmów. Mam nadzieję, że miło spędzisz czas:-) Ściskam Cię serdecznie, Sylwia

środa, 17 czerwca 2015

Jak zrobić wegański jogurt? Przepis na jogurt zwykły i jagodowy!

Młody kokos, o zaletach którego pisałam w poprzednim poście, jest owocem, z którego możemy wyczarować wiele wspaniałych potraw. Jedną z nich jest naturalny, wegański jogurt. Oczywiście nie smakuje on jak większość jogurtów, które możecie kupić w sklepach. Nie ma w nim tony cukrów, sztucznych barwników czy konserwantów. Są za to żywe bakterie, tak wspaniałe i potrzebne do prawidłowej pracy naszych jelit. Fermentowane produkty domowej roboty są najlepszym źródłem żywych bakterii i naturalnym, zdrowym probiotykiem.
Kisiliśmy już kapustę (przepis tutaj), kisiliśmy buraki (przepis tutaj), robiliśmy fermentowany serek orzechowy (przepisy tutaj i tutaj), teraz przyszła kolej na młode kokosy!
Zobaczcie w krótkim filmiku jakie to dziecinnie proste:-)Składniki:
  • 2-3 młode kokosy
  • 2 kapsułki probiotyków
  • naturalne słodzidło lub owoce
Kokosy otwieramy, wylewamy wodę kokosową i wydrążamy miąższ (tutaj pokazywałam dokładnie jak to zrobić). Miąższ z kokosów + ok. 100 ml wody kokosowej blendujemy, możemy dodać i zmiksować również owoce lub czymś nasz przyszły jogurt dosłodzić do smaku - np. daktylami, cukrem kokosowym, stewią lub syropem klonowym. Ja nie uważam, że jest to konieczne, jogurt bez żadnych dodatków smakuje mi najbardziej, ale ma on dosyć specyficzny smak i musicie najpierw wypróbować i ocenić w jakiej wersji zasmakuje Wam najbardziej. Taki naturalny przypomina mi ser kozi, ale nie wiem czy to właściwe skojarzenie:-)))
  
Do przygotowanej bazy jogurtowej wsypujemy kapsułki probiotyków, dokładnie mieszamy, przekładamy do glinianego lub szklanego naczynia i zostawiamy w ciepłym miejscu na kilkanaście godzin.
UWAGA! Tak jak w przypadku wszystkich fermentowanych produktów, nie używamy żadnych naczyń i mieszadeł metalowych - mogą być drewniane, silikonowe lub plastikowe. 
Po tym czasie próbujemy i jeśli jogurt odpowiada nam pod względem kwasowości, wstawiamy i przechowujemy go w lodówce, jeśli nie, zostawiamy na kolejne godziny do momentu, aż smak nam będzie odpowiadał.