Powitanie

Witaj na moim blogu☼ Skoro już tu jesteś, pewnie interesujesz się zdrowym odżywianiem. Chętnie podzielę się z Tobą moją pasją i wiedzą. Nie znajdziesz tu przepisów z użyciem białej mąki ani białego cukru, ale z pewnością znajdziesz dużo smaczniejszych i lepszych pomysłów na zdrowe życie ☼ Zapraszam do czytania i komentowania moich wpisów oraz oglądania filmów. Mam nadzieję, że miło spędzisz czas:-) Ściskam Cię serdecznie, Sylwia

poniedziałek, 11 lutego 2019

Dieta ketogeniczna - jest zdrowa?, na czym polega?, co jeść w wersji roślinnej?

Kochani, ponieważ od kilku miesięcy interesuję się dietą ketogeniczną w wersji roślinnej, podzieliłam się z Wami moimi przemyśleniami i wiedzą, którą ostatnio zdobywam na ten temat. Coraz bardziej przemawia do mnie dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa, a przez wiele ostatnich lat byłam po zupełnie przeciwnej stronie:-) Moje posiłki składały się w większości z węglowodanów, a tłuszcze były tylko niewielkim dodatkiem. Ja czułam się wspaniale jedząc tak i łącząc taki sposób odżywiania z postami kilkunastogodzinnymi (i dłuższymi dwa razy w roku), ale wielu osobom taka dieta nie służyła, a zobaczyć to mogłam dokładnie we własnym domu:-) i dostając wiele wiadomości od Was. 
Zrozumiałam ostatnio jeszcze głębiej to, co mówię na moim kanale od lat - nie ma jednej diety dla wszystkich! Nie ma i już:-) W mojej rodzinie jest nas czworo i każdy ma inny potrzeby i upodobania, nie można nikogo zmuszać by jadł tak jak my. Trzeba zawsze szukać swojej własnej prawdy:-)

O ile dla mnie dieta 80/10/10 była wygodna, smaczna i wystarczająca, dla mojego męża i jednej z córeczek absolutnie nie. Mój mąż często czuł się głodny, a dostawał naprawdę duże porcje jedzenia - dużo płatków owsianych, dużo kasz, soczewicy itp. W przerwach między posiłkami kawa zbożowa lub surowe kakao z syropem klonowym, czasami kanapki z moim chlebem na zakwasie... I dlaczego miał ciągle ochotę na słodycze? Wydawało się przecież, że je mega zdrowo! 


Gdy zaczęłam więcej czytać o diecie ketogenicznej zrozumiałam, że przez cały dzień jedliśmy cukry! W moim przypadku nie było z tym problemu, bo nigdy nie miałam podwyższonego cukru, insulinooporności, a także bardzo regularnie ćwiczę już od ponad 2 lat. Mój mąż przeciwnie - ciągle ma za mało czasu na ćwiczenia, a z cukrem i nadciśnieniem zawsze był problem.

Dzisiaj jesteśmy już 6 tygodni na diecie ketogenicznej. Moja jest roślinna, mojego męża przeważnie też, choć co  kilka dni dodaje produkty odzwierzęce. Ciśnienie ma super, chodzi najedzony, waga pomału, ale spada (to akurat dobrze) i co najważniejsze - nie ma ochoty na słodycze, nie potrzebuje cukru! 
---------------------------------------------------------------------------------------------

Napisałam, że dla mnie jedzenie węglowodanów nie było problemem, więc dlaczego chcę coś zmieniać? Jednym z powodów jest alergia (mówię o tym więcej w jednym z filmików). Kolejnym jest fakt, że kiedy 10 lat temu zaczynałam się interesować zdrowym odżywianiem, jadłam często według zasad diety ketogenicznej i tak schudłam 30kg. Wtedy dieta ketogeniczna nie była modna, więc ja nie byłam świadoma jakie mechanizmy zachodzą w moim organizmie, stosowałam też przez długi czas IF (też wtedy nie znałam tego terminu). Wszystko to robiłam intuicyjnie i to najlepiej dla mnie działało. Nie jest to więc teraz dla mnie chwilowa moda tylko powrót do początków, które wiem, że działały wspaniale:-) 

---------------------------------------------------------------------------------------------

Więcej o diecie ketogenicznej i jak nam to wychodzi będę mówić w kolejnych filmach. Mam już całą listę pomysłów tylko czasu jak zwykle za mało:-)))

Kochani, nie twierdzę, że dieta ketogeniczna jest dla każdego. Niektórzy nie mogą jej stosować ze względów zdrowotnych. Niewątpliwie dieta ta reguluje cukier i wyrzuty insuliny, które są przyczyną otyłości i ciągłej potrzeby zajadania cukru, wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi i jest jeszcze kilka innych zalet, o których więcej powiem w kolejnych filmikach. 

Nie zamierzam stosować tak restrykcyjnej diety przez długi czas, choć niewątpliwie moje spojrzenie na zdrowe odżywianie bardzo się zmieniło i nie wrócę już do diety wysokowęglowodanowej. Czy będę w ketozie długo to się okaże:-) Już po 3 tygodniach mogłam spokojnie zwiększyć ilość warzyw w diecie, więc nie widzę na razie powodów, by cokolwiek zmieniać. 

Będę się z Wami dzielić moimi doświadczeniami na bieżąco, a na razie zapraszam do obejrzenia ostatnich filmików, które nagrałam na temat KETOZY:-)


Pamiętajcie również, że na Instagramie i na Facebook'u dzielę się prawie codziennie moimi posiłkami - może warto do nas dołączyć?:-)


Dieta ketogeniczna (keto) - na czym polega i czy jest zdrowa?


🥑Dieta ketogeniczna - co jeść w wersji roślinnej?


Dieta ketogeniczna - dlaczego się na nią zdecydowałam?


Wybrane slajdy z filmików o KETO: