Powitanie

Witaj na moim blogu☼ Skoro już tu jesteś, pewnie interesujesz się zdrowym odżywianiem. Chętnie podzielę się z Tobą moją pasją i wiedzą. Nie znajdziesz tu przepisów z użyciem białej mąki ani białego cukru, ale z pewnością znajdziesz dużo smaczniejszych i lepszych pomysłów na zdrowe życie ☼ Zapraszam do czytania i komentowania moich wpisów oraz oglądania filmów. Mam nadzieję, że miło spędzisz czas:-) Ściskam Cię serdecznie, Sylwia

sobota, 4 lipca 2015

Chlorofil - spirulina, chlorella, trawa pszeniczna - po co jeść zielone liście?

Chlorofil to magiczna substancja, dzięki której rośliny mają zielony kolor. Jego budowa cząsteczkowa jest niemal identyczna z cząsteczką naszej krwi. Rożni je tylko jeden atom - w chlorofilu jest to magnez, w hemoglobinie żelazo. Nie bez powodu chlorofil jest więc nazywany krwią roślin. Victoria Boutenko w swojej książce "Green for Life" nazwała chlorofil płynną formą energii słonecznej i wymieniła wiele leczniczych właściwości tej substancji.
 
Najlepsze źródła chlorofilu to oczywiście zielone rośliny, liście, a także algi (spirulina, chlorella i sinica) oraz trawy pszeniczne i inne. Więcej na temat chlorofilu, jego źródeł w pożywieniu i właściwości dowiecie się z mojego filmu, do którego obejrzenia serdecznie zapraszam: