Powitanie

Witaj na moim blogu☼ Skoro już tu jesteś, pewnie interesujesz się zdrowym odżywianiem. Chętnie podzielę się z Tobą moją pasją i wiedzą. Nie znajdziesz tu przepisów z użyciem białej mąki ani białego cukru, ale z pewnością znajdziesz dużo smaczniejszych i lepszych pomysłów na zdrowe życie ☼ Zapraszam do czytania i komentowania moich wpisów oraz oglądania filmów. Mam nadzieję, że miło spędzisz czas:-) Ściskam Cię serdecznie, Sylwia

czwartek, 9 kwietnia 2015

Najbardziej zanieczyszczone pestycydami warzywa i owoce - raport EWG na 2015 rok

Amerykańska organizacja pozarządowa EWG  co roku przygotowuje raport najbardziej zanieczyszczonych pestycydami warzyw i owoców. W pierwszej 12, zwanej "brudną dwunastką" ("Dirty Dozen")  znajdują się od kilku lat te same warzywa i owoce, zmienia się tylko ich kolejność. Już piąty rok z rzędu zwycięzcą tego niezbyt chlubnego rankingu są jabłka.

 
 
 
Oto lista EWG najbardziej zanieczyszczonych warzyw i owoców w roku 2015:
 
1. jabłka
2. brzoskwinie
3. nektarynki
4. truskawki
5. winogrona
6. seler naciowy
7. szpinak
8. słodka papryka
9. ogórki
10. pomidorki koktajlowe
11. importowany groszek
12. ziemniaki

 
Zaraz za tą dwunastką  - dodatkowe "wyróżnienie" przyznano ostrym papryczkom i zielonym liściom (np. jarmuż).
 
Pestycydy, które kumulują się w naszym organizmie przez lata, mogą się przyczyniać do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów, bezpłodności, a nawet zaburzeń rozwoju mózgu u dzieci.
 
Staram się kupować te najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce w postaci ekologicznej. Chociaż są one droższe, ilość pestycydów, która się na nich znajduje, jest o wiele mniejsza. Długofalowo może to mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Większości ludzi nie stać na kupowanie tylko organicznej żywności, ale gdy skupimy się na tych najbardziej zanieczyszczonych produktach, może się to okazać dobrą inwestycją i oszczędnością na przyszłość. Wszystko jest kwestią wyboru:-)
 
Zapraszam również na filmik:
 
 
 

2 komentarze:

  1. Kiedyś też trafiłem na ten artykuł i od tego czasu te najbardziej narażone owoce i warzywa staram się kupować ekologiczne ale to czasami też nie takie łatwe. Teraz sezon na jabłka krajowe się kończy a te pryskane wciąż są dostępne w dużej ilości...Mnie najbardziej zdziwiła pozycja numer jeden -czyli jabłko obstawiałem marchewkę...

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie zdawałam sobie sprawy ze jest taka lista. Dziękuję :)
    Mieszkamy w Norwegii, tutaj warzywa i owoce ekologiczne są często tańsze!
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za wszystkie komentarze, porady i miłe słowa- czytam je z wielką radością:-) Więc piszcie, piszcie, piszcie...:-)))

Mój blog nie jest jednak tablicą ogłoszeń, więc proszę nie wrzucać linków do swoich stron i biznesów, bo będą one usuwane. Dziękuję.