Powitanie

Witaj na moim blogu☼ Skoro już tu jesteś, pewnie interesujesz się zdrowym odżywianiem. Chętnie podzielę się z Tobą moją pasją i wiedzą. Nie znajdziesz tu przepisów z użyciem białej mąki ani białego cukru, ale z pewnością znajdziesz dużo smaczniejszych i lepszych pomysłów na zdrowe życie ☼ Zapraszam do czytania i komentowania moich wpisów oraz oglądania filmów. Mam nadzieję, że miło spędzisz czas:-) Ściskam Cię serdecznie, Sylwia

poniedziałek, 3 marca 2014

Chleb żytni na zakwasie - zaczyn 3-stopniowy

Przedstawiam Wam moją kolejną propozycję na chleb żytni - tym razem na zaczynie 3-stopniowym. Jeśli możecie poczekać na chlebek dzień dłużej lub jeśli macie mało zakwasu - ten przepis Wam się spodoba:-) Chleby robione na zaczynie są delikatniejsze w smaku i podobno mniej kwaśne. Ja osobiście tego nie wyczuwam, ale wiele osób tak twierdzi :-)

Dzień przed planowanym pieczeniem - rano lub koło południa - wyjmujemy zakwas z lodówki i zostawiamy, żeby się ogrzał. Nie dokarmiamy!

---------------------------------------------------------------------------------
Ok. godziny 16-18 zabieramy się za przygotowanie zaczynu:

☼ Do 2-3 łyżek zakwasu dodajemy 60g mąki żytniej razowej i 60g wody, dokładnie mieszamy, przykrywamy gazą i zostawiamy na kilka godzin.
☼ Ok. godziny 20-22 dodajemy taką samą porcję mąki i wody (po 60g), mieszamy, przykrywamy i zostawiamy na noc
☼ Rano, w godzinach 7-10 dodajemy do naszego zaczynu 30g mąki i tyle samo wody, mieszamy, przykrywamy i zostawiamy na ok. 3-4 godziny. 

Chleb będziemy więc piec w godzinach 10-13. Zanim zaczyn dodamy do chleba, odkładamy 1-2 łyżki do zakwasu, żeby go wzmocnić. 

---------------------------------------------------------------------------------

Składniki na chleb:
  • cały zaczyn (lub, jeśli mamy za dużo zakwasu i nie chcieliśmy robić zaczynu - 350g zakwasu)
  • 250g mąki żytniej chlebowej (typ750)
  • 200g mąki żytniej razowej (typ 2000)
  • ok. 400 ml wody
  • 1 łyżka soli
Wszystkie składniki chleba dokładnie mieszamy, dodając pomału wodę. Nie dodajemy od razu całej wody, tylko tyle, ile nam będzie potrzeba do uzyskania konsystencji gęstej śmietany (za każdym razem może być  inna ilość wody - mniej lub więcej niż 400ml). Teraz możemy dodać do chleba trochę ziaren ( mnie nie ma), lub posypać po wierzchu pestkami słonecznika do dekoracji.

Blaszkę natłuszczamy i posypujemy płatkami owsianymi, bułką tartą lub mąką. Przekładamy ciasto chlebowe i wilgotną łyżką wygładzamy powierzchnię chleba. 
Chlebek zostawiamy do wyrośnięcia na kilka godzin. Gdy podwoi swoją objętość - pieczemy:-) U mnie zajmuje to przeważnie 3-4 godziny, ale w zależności od temperatury i wilgotności powietrza może trwać to krócej lub dłużej.

Nagrzewamy piekarnik do 230stC. Na dolną kratkę stawiamy blaszkę z gorącą wodą i na środkową kratkę wkładamy chlebek na 10 minut. Po tym czasie temperaturę zmniejszamy do 220stC i pieczemy kolejne 40 minut. Ja jeszcze po 20 minutach chlebek obracam, żeby się równomiernie zarumienił.

Po upieczeniu chleb zostawiamy na kilkanaście minut, by trochę przestygł, a następnie próbujemy delikatnie wyjąć z formy. Zostawiamy na kratce, żeby odparował - najlepiej na noc, albo na przynajmniej kilka godzin. 

Smacznego i pysznego chleba Wam życzę!

Za kilka dni pojawi się też filmik do tego przepisu.