Powitanie

Witaj na moim blogu☼ Skoro już tu jesteś, pewnie interesujesz się zdrowym odżywianiem. Chętnie podzielę się z Tobą moją pasją i wiedzą. Nie znajdziesz tu przepisów z użyciem białej mąki ani białego cukru, ale z pewnością znajdziesz dużo smaczniejszych i lepszych pomysłów na zdrowe życie ☼ Zapraszam do czytania i komentowania moich wpisów oraz oglądania filmów. Mam nadzieję, że miło spędzisz czas:-) Ściskam Cię serdecznie, Sylwia

niedziela, 7 września 2014

Niesłodzony dżem brzoskwiniowy

Zrobienie domowego, zdrowego i pysznego dżemu to naprawdę żadna sztuka! Zajmuje to zaledwie godzinkę, a zimą można się cieszyć smakiem pysznego, prawdziwego dżemu brzoskwiniowego. Chyba warto, jak sądzicie?
 
Składniki:
  • 6 brzoskwiń + 1
  • 2-3 łyżki pektyn owocowych
  • kilka daktyli jako słodzik (ja nie dodałam)
Brzoskwinie dokładnie myjemy, a następnie 6 brzoskwiń kroimy w drobną kosteczkę. Dusimy je na wolnym ogniu ok. 30 minut, aż owoce dobrze zmiękną. Miksujemy masę blenderem ręcznym i dorzucamy jeszcze jedną, bardzo drobno pokrojoną brzoskwinię na kilka minut. Dodajemy 2-3 łyżki pektyn owocowych, ale myślę, że nie jest to konieczne, dusimy jeszcze chwilę i przelewamy do słoików.
Ponieważ ja nie lubię wekowania, zawsze podgrzewam wymyte dokładnie słoiki w najniższej temperaturze w piekarniku tak, żeby były gorące (ale nie parzące). Wlewam do nich gorący dżem, dokładnie wycieram górę słoika i zakrętkę,  porządnie zamykam słoik i stawiam do góry dnem. Następnego dnia sprawdzam, czy słoiki się dobrze zamknęły, czy zakrętka się dobrze zassała (nie strzela) i czy nic nie przecieka. Jeśli tak, słoiki lądują w piwnicy i czekają z nami na zimę☼
 
*Jeśli wolicie słodkie dżemy możecie w pierwszej fazie, do gotujących się brzoskwiń, dorzucić kilka daktyli i razem je później zmiksować.
 
U mnie z tej ilości brzoskwiń wyszło około 850 ml dżemu.
 
 
Dżem ten wspaniale smakuje jako dodatek do placków. Na zdjęciu przedstawiam moje placki owsiano - jagodowe, na które przepis wrzucę już wkrótce:-)
 
  
Zapraszam również na filmik:
 
https://www.youtube.com/watch?v=Sy2a_u60s9w