Powitanie

Witaj na moim blogu☼ Skoro już tu jesteś, pewnie interesujesz się zdrowym odżywianiem. Chętnie podzielę się z Tobą moją pasją i wiedzą. Nie znajdziesz tu przepisów z użyciem białej mąki ani białego cukru, ale z pewnością znajdziesz dużo smaczniejszych i lepszych pomysłów na zdrowe życie ☼ Zapraszam do czytania i komentowania moich wpisów oraz oglądania filmów. Mam nadzieję, że miło spędzisz czas:-) Ściskam Cię serdecznie, Sylwia

piątek, 24 maja 2013

Chleb razowo-owsiany na zakwasie

Bardzo smaczny, wilgotny w środku chlebek, długo trzyma świeżość.  Jeśli nie mamy zbyt dużo zakwasu, dzień wcześniej musimy przygotować zaczyn, jeśli mamy zakwasu za dużo, możemy go użyć od razu do ciasta i nie robimy już zaczynu:-)
Zaczyn:
Dzień wcześniej około godz. 16-17 mieszamy dwie łyżki aktywnego zakwasu z 60g mąki żytniej razowej i 60g wody. O godz. 22 dodajemy znowu 60g mąki żytniej razowej i 60g wody, mieszamy, zaczyn przykrywamy ściereczką i zostawiamy na noc. Rano ok godziny 7-8 dodajemy znowu 60g tej samej mąki i tyle samo wody. Mieszamy dokładnie i zostawiamy na 3-4 godziny. Po tym czasie będziemy mieć piękny, gąbczasty zaczyn, gotowy do pieczenia chleba.

Składniki na chlebek:
  • 400g zaczynu (lub 350-400g aktywnego zakwasu)
  • 150g mąki pszennej razowej
  • 100g zmielonych płatków owsianych
  • 50g mąki żytniej razowej
  • 30g  zmielonego siemienia lnianego
  • 1 łyżka soli
  • 3 łyżki otrębów żytnich
  • 400ml wody
Wodę, jak zawsze przy chlebach, dodajemy pomału, pozostałe składniki mieszamy dokładnie łyżką (najlepiej drewnianą) do momentu uzyskania gęstej, ale łatwej do mieszania, masy. Jeżeli nie będziemy potrzebować 400ml wody, dodajemy mniej, a jeśli masa będzie zbyt gęsta, dodajemy po troszeczku więcej.
Foremkę, w której zamierzamy piec chlebek, smarujemy lekko oliwą i posypujemy otrębami lub płatkami owsianymi.
Chleb zostawiamy przykryty ściereczką na kilka godzin, a kiedy ładnie wyrośnie, nagrzewamy piekarnik do 230 stopni C (450F). Przed włożeniem chleba do piekarnika robimy na nim kilka nacięć ostrym nożem. Do piekarnika na dolną kratkę wstawiamy też małą blaszkę z gorącą wodą. Teraz możemy włożyć chlebek. Po 10 minutach zmniejszamy temperaturę do 210 stopni C i pieczemy jeszcze 40 minut.
Po wyjęciu chlebka z piekarnika zostawiamy go do wystygnięcia na kratce, najlepiej na kilkanaście godzin:-)