Powitanie

Witaj na moim blogu☼ Skoro już tu jesteś, pewnie interesujesz się zdrowym odżywianiem. Chętnie podzielę się z Tobą moją pasją i wiedzą. Nie znajdziesz tu przepisów z użyciem białej mąki ani białego cukru, ale z pewnością znajdziesz dużo smaczniejszych i lepszych pomysłów na zdrowe życie ☼ Zapraszam do czytania i komentowania moich wpisów oraz oglądania filmów. Mam nadzieję, że miło spędzisz czas:-) Ściskam Cię serdecznie, Sylwia

środa, 6 marca 2013

Bakaliowe kuleczki

Malutkie, kolorowe, bakaliowe kuleczki. Dość słodkie, więc nie można zjeść ich zbyt wielu. Są bardzo zdrowe i mogą korzystnie wpływać na pracę jelita grubego, więc jeśli ktoś ma problemy z zaparciami - musi koniecznie spróbować:-) Poza tym jest to świetna słodka alternatywa dla Małych Łasuchów - jeśli nie ma w pobliżu nic innego, z pewnością nie pogardzą:-) Gdy je zobaczyłam na blogu Zdrowsza Kuchnia od razu wiedziałam, że niedługo będą moje:-) Przepis oczywiście zmodyfikowałam po swojemu dodając to, co akurat miałam w kuchni i wrzucając wszystko "na oko" - tak gotuję i przyrządzam większość rzeczy, rzadko trzymam się przepisów:-)
 
Tutaj dodawałam wszystkiego po pół kubka - mniej więcej:-):
daktyle, morele, brzoskwinie, rodzynki, żurawina, orzechy włoskie i orzechy pecan.
 
Wszystko zalałam gorącą wodą i zostawiłam na godzinkę. Potem odcedziłam i zmieliłam w blenderze. Chyba za długo mieliłam, bo później masa była bardzo klejąca. Myślę, że lepiej jest robić to krócej, żeby zostały małe kawałeczki, lub zmielić porządnie połowę, a drugą drobno posiekać.
 
Gdy formowałam kulki, zwilżałam ręce wodą. Potem obtaczałam je w sezamie, wiórkach kokosowych (niesłodzonych) i w kakao.
 
Przyznam szczerze, że nie byłam nimi zachwycona od razu. Były ciepłe, klejące i bardzo, bardzo słodkie. Dopiero po dobie chłodzenia w lodówce bardzo przypadły mi do gustu:-) Myślę, że zrobię je jeszcze nie raz.
Trzymam je w lodówce dziś trzeci dzień i mam wrażenie, że są coraz lepsze. Gdy przychodzi ochota na małe słodkie co nieco:-) - są idealne. Wystarczy jedna, góra dwie, żeby się nieźle zasłodzić. No i przede wszystkim są bardzo zdrowe!
 
Najlepsze owoce suszone są  niesłodzone i ekologiczne, więc jeśli ktoś ma możliwość, niech zainwestuje:-) Jeśli jednak nie mamy owoców ekologicznych, trzeba je najpierw sparzyć wrzątkiem.