Powitanie

Witaj na moim blogu☼ Skoro już tu jesteś, pewnie interesujesz się zdrowym odżywianiem. Chętnie podzielę się z Tobą moją pasją i wiedzą. Nie znajdziesz tu przepisów z użyciem białej mąki ani białego cukru, ale z pewnością znajdziesz dużo smaczniejszych i lepszych pomysłów na zdrowe życie ☼ Zapraszam do czytania i komentowania moich wpisów oraz oglądania filmów. Mam nadzieję, że miło spędzisz czas:-) Ściskam Cię serdecznie, Sylwia

sobota, 16 marca 2013

Zakwas na żurek

Wielkanoc bez żurku? Na pewno nie! Żurek może być również bez mięsa, ale być musi:-) A skoro żurek to także zakwas. A skoro zakwas to na pewno własnej roboty:-))) Robi się go tak łatwo i szybko, że naprawdę szkoda kupować w sklepie.

3 - 4 dni i zakwas gotowy, więc macie jeszcze dużo czasu...

Składniki:
  • 1l ciepłej, przegotowanej, lekko osolonej wody
  • 1 szklanka mąki żytniej razowej
  • kilka ząbków czosnku (ja dodałam 5)
  • 1 kromka chleba razowego
  • 3-4 listki laurowe
  • 5-6 ziarenek ziela angielskiego
Wszystko umieszczamy w szklanym lub glinianym słoju, przykrywamy ściereczką lub gazą (żeby był dostęp powietrza), mieszamy i zostawiamy w ciepłym miejscu. Może to być w pobliżu kuchenki, kaloryfera, ja często trzymam w piekarniku (nie podgrzewanym oczywiście:-) Zakwas trzeba raz dziennie zamieszać. Po 3-4 dniach powinien mieć już fajny, kwaskowaty, ukiszony smaczek. Możemy go już wtedy użyć do zupy lub schować do lodówki i spokojnie kilka tygodni przetrzymać.
 
 

To jest mój zakwas po kilku dniach, po zamieszaniu, gotowy do wstawienia do lodówki:-)