Powitanie

Witaj na moim blogu☼ Skoro już tu jesteś, pewnie interesujesz się zdrowym odżywianiem. Chętnie podzielę się z Tobą moją pasją i wiedzą. Nie znajdziesz tu przepisów z użyciem białej mąki ani białego cukru, ale z pewnością znajdziesz dużo smaczniejszych i lepszych pomysłów na zdrowe życie ☼ Zapraszam do czytania i komentowania moich wpisów oraz oglądania filmów. Mam nadzieję, że miło spędzisz czas:-) Ściskam Cię serdecznie, Sylwia

sobota, 9 marca 2013

Jarmuż - król zieleniny

Jarmuż jest jednym z najzdrowszych warzyw liściastych. Należy do rodziny kapustowatych i jest rośliną dwuletnią.

 Jest naładowany przeciwutleniaczami i ma właściwości przeciwrakowe. Jest też doskonałym źródłem wapnia, żelaza, kwasu foliowego, witaminy A, C i K, błonnika i chlorofilu.

Ma dość intensywny, gorzkawy smak, może dlatego nie jest zbyt często używany w kuchni polskiej. 

Jarmuż można jeść surowy, duszony (tak jak szpinak), można go też dodawać do soków i koktajli. Do jego smaku trzeba się przyzwyczaić. Warto jednak popróbować i znaleźć taki przepis, w którym będziemy mogli pojeść go do woli - ze względu na bogactwo zawartych w nim witamin i minerałów naprawdę warto.

Ja czasem dodaję listek jarmużu do koktajlu, ale wtedy mąż się krzywi, a dzieci nawet nie ruszą, czasem duszę liście na patelni z czosnkiem, doprawiam solą i dodaję do kasz lub brązowego ryżu.
Najczęściej jednak - i to właśnie mój sposób na jarmuż - robię pyszne chipsy. To jest nasz nowy nałóg:-), nawet dziewczynki czasem podjadają, a wszyscy, którzy u nas to cudo próbowali, jedli z wielką chęcią. W następnym poście przygotuję właśnie przepis na najpyszniejsze na świecie chipsy z jarmużu:-)
Aktualizacja: przepis na chipsy znajdziecie tutaj: http://www.kierunekzdrowie.com/2013/03/chipsy-z-jarmuza-silnie-uzalezniajace.html