Powitanie

Witaj na moim blogu☼ Skoro już tu jesteś, pewnie interesujesz się zdrowym odżywianiem. Chętnie podzielę się z Tobą moją pasją i wiedzą. Nie znajdziesz tu przepisów z użyciem białej mąki ani białego cukru, ale z pewnością znajdziesz dużo smaczniejszych i lepszych pomysłów na zdrowe życie ☼ Zapraszam do czytania i komentowania moich wpisów oraz oglądania filmów. Mam nadzieję, że miło spędzisz czas:-) Ściskam Cię serdecznie, Sylwia

środa, 13 lutego 2013

Mleko migdałowe

Mleko migdałowe można w bardzo prosty sposób przygotować w domu. Nie jest to ani trudne, ani skomplikowane, a może mieć duże znaczenie dla naszego zdrowia. Nie kupujcie mleka migdałowego w sklepach, bo jest ono nie tylko słodzone, ale znajdują się w nim różne dodatki i konserwanty, których pić nie chcecie:-) Mleko migdałowe przygotowane w domu może stać tylko kilka dni w lodówce i ma zupelnie inny smak niż to kupione w sklepie.
 
Wszystko co potrzebujemy to dobry blender (kielich), drobne sitko lub gaza (ja używam specjalnego worka do mlek orzechowych, które bardzo polecam, jeśli ktoś chce to robić regularnie) i oczywiście migdały (lub inne orzechy, bo mleko z innych orzechów robi się dokładnie tak samo:-)
 
Szklankę migdałów zalewamy letnią wodą (dobrej jakości) i zostawiamy na 8-12 godzin  Ja robię to najczęściej wieczorem i zostawiam na noc.
 
Rano odlewam wodę, migdały wrzucam do blendera i zalewam świeżą wodą do 2/3 wysokości kielicha.
Miksuję na najwyższych obrotach, aż migdały się dobrze zmielą. Przecedzam przez gazę lub specjalny woreczek do miski, a powstałe mleczko wlewam do szklanej butelki lub słoika i wstawiam do lodówki.
Jeśli chcemy mieć bardziej intensywny smak mleka możemy użyć więcej orzechów, proporcje najlepiej wypróbować samemu, ja wolę to mleko bardziej delikatne, ponieważ dolewam je do większości koktajli, a nie chcę, żeby smak migdałów dominował.
 
Mleko migdałowe nie przypomina w smaku mleka krowiego, podobne są tylko kolorem. I tylko tyle, na szczęście:-) Żeby nasze mleczko lepiej smakowało można w nim zmiksować kilka daktyli lub dodać wanilię.
Do smaku mleka migdałowego trzeba się przyzwyczaić, po jakimś czasie zaczyna naprawdę smakować - tak było przynajmniej w moim przypadku:-) Jeśli jednak samo mleko nam nie odpowiada, jest ono wspaniałym i bardzo zdrowym dodatkiem do koktajli.  Można też z niego zrobić kakao, na które przepis wrzucę już wkrótce.
 
 
 
 
 
I filmik:-)