Powitanie

Witaj na moim blogu☼ Skoro już tu jesteś, pewnie interesujesz się zdrowym odżywianiem. Chętnie podzielę się z Tobą moją pasją i wiedzą. Nie znajdziesz tu przepisów z użyciem białej mąki ani białego cukru, ale z pewnością znajdziesz dużo smaczniejszych i lepszych pomysłów na zdrowe życie ☼ Zapraszam do czytania i komentowania moich wpisów oraz oglądania filmów. Mam nadzieję, że miło spędzisz czas:-) Ściskam Cię serdecznie, Sylwia

poniedziałek, 11 lutego 2013

Szpinak

Szpinak jest naładowany witaminami i ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Nie tylko zawiera żelazo, wapń, magnez, kwas foliowy, witaminę A, C i witaminę D, ale przede wszystkim jest jednym z najlepszych źródeł witaminy K. Witamina ta odgrywa bardzo ważną rolę w budowie mocnych kości. Aktywuje ona składnik (osteocalcin), dzięki któremu wapń trafia do kości. Możemy przyjmować dużo wapnia, ale jeśli nie trafi on do kości, niewiele nam pomoże. Witamina K jest więc konieczna. Jedna szklanka świeżego szpinaku zawiera 200% dziennego zapotrzebowania na witaminę K.
 

Badania wykazały, że przynajmniej 13 składników szpinaku ma działanie antyrakowe i działa jako przeciwutleniacz.
W 2004 badania prestiżowego Journal of Nutrition podały, że składnik szpinaku zwany neoxanthin powoduje samodestrukcję komórek rakowych prostaty. Pomaga on również w odbudowie nowych. 
 
Wiadomo, że szpinak chroni przed chorobami oczu, poprawia pracę mózgu, wzmacnia odporność. Ma tak wiele zalet, że nie może go po prostu zabraknąć w naszej diecie.
 
Szpinak zawiera również luteinę, która chroni nas przed chorobami oczu. Luteina nie może być jednak wchłonięta bez obecności tłuszczu. Dlatego też  zawsze warto skropić szpinak oliwą z oliwek lub dusić na jakimś "dobrym" tłuszczu, jeśli jemy szpinak na ciepło.
 


źródło: Jonny Bowden, Ph.D., C.N.S., The 150 Healthiest Foods on Earth