Powitanie

Witaj na moim blogu☼ Skoro już tu jesteś, pewnie interesujesz się zdrowym odżywianiem. Chętnie podzielę się z Tobą moją pasją i wiedzą. Nie znajdziesz tu przepisów z użyciem białej mąki ani białego cukru, ale z pewnością znajdziesz dużo smaczniejszych i lepszych pomysłów na zdrowe życie ☼ Zapraszam do czytania i komentowania moich wpisów oraz oglądania filmów. Mam nadzieję, że miło spędzisz czas:-) Ściskam Cię serdecznie, Sylwia

poniedziałek, 11 lutego 2013

Szpinak duszony z orzechami

Nawet jeśli ktoś nie szaleje za szpinakiem, w tej wersjii jest naprawdę dobry. Ilość składników można dopasować do własnego smaku.
  • 3-4 garści umytego i osączonego szpinaku
  • 4 ząbki czosnku
  • 2 garści żurawiny (można zastąpić rodzynkami) i tyle samo posiekanych orzechów (mogą być migdały, orzechy pecan lub inne, ja użyłam włoskich)
  • odbrobina soli i pieprzu
 
Najpierw podsmażamy na odrobinie tłuszczu czosnek, potem dorzucamy orzechy i żurawinę. Trzeba uważać, żeby tego nie przypalić. Gdy się orzechy ładnie zarumienią, wrzucamy szpinak i kilka minut dusimy.
Dusimy tak długo, aż woda zacznie wyparowywać i szpinak będzie miękki, ale nie dłużej, żeby woda nie wyparowała całkowicie, bo wtedy przystawka będzie za sucha i już nie taka smaczna. Na końcu dodajemy sól i pieprz do smaku.